Respuesta :
Momentum should be conserved. The momentum of both objects must balance with their initial and final momentum.
Let m1 and v1 be the mass and velocity of the bowling ball
And m2 and v2 be the mass and velocity of the bowling pin
(m1v1)i + (m2v2)i = (m1v1)f + (m2v2)f
30 kg m/s + (1.5 kg)(0 m/s) = 13kg m/s + 1.5v2f
V2f = 11.33 m/s
So the momentum = 1.5 kg(11.33 m/s) = 17 kg m/s