Respuesta :

The cost function is exponential, in that the variable "x" is an exponent.
This means that the value does not decrease by the same amount each year.

The 0.95 = 95% which is 100%-5% .
This means that the Cost is actually decreasing by 5% each year.

So as the Cost decreases each year, the amount it decreased by also goes down each year.

5% of 800 = 40   (800-40 = 760)
5% of 760 = 38    (760 - 38 = 722)
5% of 722 = 36.1   
.... and so on 
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico