Respuesta :

First, get the price of one pound of fruit.
To find the price, divide 4.50 by 2: 4.5 / 2 = 2.25

Then multiply 2.25 by 13 to get the answer: 2.25 * 13 = 29.25
So, if 2 pounds is 4.50, then if you divide both by 2, you get how much 1 pound is, which is 2.25.
Then, you can multiply 2.25 by 13 to get $29.25, which is your answer.
Hope this helps!
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico