The average monthly mortgage payment for all homeowners in a city is $2870. Suppose that the distribution of monthly mortgages paid by homeowners in this city follow an approximate normal distribution with a mean of $2870 and a standard deviation of $470. Find to 4 decimal places the probability that the monthly mortgage paid by a randomly selected homeowner from this city is

Respuesta :

Answer:

The probability that the monthly mortgage is between 2300 and 3140 is: 0.23167

Step-by-step explanation:

Given

[tex]\mu = 2870[/tex] --- the average

[tex]\sigma = 470[/tex] --- the standard deviation

Required [Missing from the question]

Monthly mortgage is between 2300 and 3140

This is represented as:

[tex]P(2300 < x < 3140)[/tex]

This is calculated as:

[tex]P(a< x < b) = P(z_a < Z < z_b)[/tex]

[tex]P(2300< x < 3140) = P(z_b < Z < z_a)[/tex]

Calculate the z scores

[tex]x = 3140[/tex]

[tex]z = \frac{3140 - 2850}{470}[/tex]

[tex]z = \frac{290}{470}[/tex]

[tex]z = 0.6170[/tex]

[tex]x = 2300[/tex]

[tex]z = \frac{3140 - 2300}{470}[/tex]

[tex]z = \frac{840}{470}[/tex]

[tex]z = 1.7872[/tex]

So, we have;

[tex]P(2300< x < 3140) = P(1.1787 < Z < 0.6170)[/tex]

This is then calculated as:

[tex]P(a < Z < b) = P(Z < a) - P(Z <b)[/tex]

[tex]P(a < Z < b) = P(Z < 1.1782) - P(Z <0.6170)[/tex]

[tex]P(2300< x < 3140) = P(Z < 1.1782) - P(Z <0.6170)[/tex]

Using the z table:

[tex]P(Z<0.6170) =0.73138[/tex]

[tex]P(Z<1.7872) =0.96305[/tex]

[tex]P(2300< x < 3140) = 0.96305 - 0.73138[/tex]

[tex]P(2300< x < 3140) = 0.23167[/tex]

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico