Respuesta :

Answer:

C.

Explanation:

Given:

θ = 45°

Radius (r) = 20 ft

Required:

Area of the sector

Solution:

Area of the sector of a circle = θ/360 × πr²

Plug in the values into the formula

Area = 45/360 × π × 20²

Area = 1/8 × π × 400

Area = 157.079633

Area = 157.1 ft² (nearest tenth)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico