Answer: If the solubility of sodium chloride is 36 grams per 100 grams of water then 5.8 moles of NaCl dissolved in 1 L of water solution would be considered unsaturated.
Explanation:
A solution which contains the maximum amount of solute is called a saturated solution. Whereas a solution in which more amount of solute is able to dissolve is called an unsaturated solution.
Now, the number of moles present in 36 g of NaCl (molar mass = 58.4 g/mol) is as follows.
[tex]No. of moles = \frac{mass}{molar mass}\\= \frac{36 g}{58.4 g/mol}\\= 0.616 mol[/tex]
This shows that solubility of sodium chloride is 36 grams per 100 grams of water means a maximum of 0.616 mol of NaCl will dissolve in 100 mL of water.
So, a solution in which number of moles of NaCl are less than 0.616 mol per 100 mL then the solution formed will be an unsaturated solution.
[tex]Moles = \frac{5.8 mol}{1000 mL} \times 100 mL\\= 0.58 mol[/tex]
[tex]Moles = \frac{3.25 mol}{500 mL} \times 100 mL\\0.65 mol[/tex]
[tex]Moles = \frac{1.85 mol}{300 mL} \times 100 mL\\= 0.616 mol[/tex]
Thus, we can conclude that if the solubility of sodium chloride is 36 grams per 100 grams of water then 5.8 moles of NaCl dissolved in 1 L of water solution would be considered unsaturated.