Respuesta :

Answer:

C

[tex]6 = \frac{3}{2} \lambda \\ wavelength : \: \lambda = 4 \: m \\ from \: wave \: equation \\ v = f\lambda \\ v = 8 \times 4 \\ v = 24 \: {ms}^{ - 1} [/tex]

The speed of the waves will be =  [tex]24\dfrac{m}{s}[/tex]

Given data is frequency f = 8.0 Hz

What will be the speed of the wave?

As we know that the speed of the wave is given by the formula below

[tex]V=f\times \lambda[/tex]

Since

[tex]6=2 \lambda[/tex]

[tex]\lambda =3m[/tex]

now

[tex]V=8\times3[/tex]

[tex]V=24m[/tex]

The speed of the waves will be = [tex]24\dfrac{m}{s}[/tex]

To know more about waves speed follow

https://brainly.com/question/13761336

ACCESS MORE
EDU ACCESS