From the top of a light house 60 meters high with its base at sea level, the angle of depression to a boat is 15o. What is the distance of the boat from the foot of the light house?

Respuesta :

Answer:

Distance between boat and light house = 223.88 meter (Approx.)

Step-by-step explanation:

Given:

Height of light house = 60 meters

Angle of depression to boat = 15°

Find:

Distance between boat and light house

Computation:

Using trigonometry application:

Tanθ = Perpendicular / Base

Tan 15 = Height of light house / Distance between boat and light house

0.268 = 60 / Distance between boat and light house

Distance between boat and light house = 60 / 0.268

Distance between boat and light house = 223.88 meter (Approx.)

ACCESS MORE
EDU ACCESS