A gas is heated from 263.0 K to 298.0 K and the volume is increased from 24.0 liters to 35.0 liters by moving a large piston within a cylinder. If the original pressure was 1.00 atm, what would the final pressure be?

Respuesta :

Answer:

The final pressure is approximately 0.78 atm

Explanation:

The original temperature of the gas, T₁ = 263.0 K

The final temperature of the gas, T₂ = 298.0 K

The original volume of the gas, V₁ = 24.0 liters

The final volume of the gas, V₂ = 35.0 liters

The original pressure of the gas, P₁ = 1.00 atm

Let P₂ represent the final pressure, we get;

[tex]\dfrac{P_1 \cdot V_1}{T_1} = \dfrac{P_2 \cdot V_2}{T_2}[/tex]

[tex]P_2 = \dfrac{P_1 \cdot V_1 \cdot T_2}{T_1 \cdot V_2}[/tex]

[tex]P_2 = \dfrac{1 \times 24.0 \times 298}{263.0 \times 35.0} = 0.776969038566[/tex]

∴ The final pressure P₂ ≈ 0.78 atm.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico