Respuesta :

Answer:

Magnification, m = 3

Explanation:

It is given that,

Focal length of the lens, f = 15 cm

Object distance, u = -10 cm

Lens formula :

v is image distance

Magnification,

So, the magnification of the lens is 3.

Answer:

31.1

Explanation:

Trust brother

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico