Respuesta :

Answer:

r = 19.0

s = 17.7

Step-by-step explanation:

In the given right triangle ABC,

Measure of Hypotenuse (AC) = 26

m(∠CAB) = 43°

By applying sine rule in the given triangle,

sin(43)° = [tex]\frac{\text{Opposite side}}{Hypotenuse}= \frac{BC}{AC}[/tex]

sin(43)° = [tex]\frac{s}{26}[/tex]

s = 26[sin(43)°]

s = 17.73

s ≈ 17.7

Similarly, by applying cosine rule in the given triangle,

cos(43)° = [tex]\frac{\text{Opposite side}}{Hypotenuse}= \frac{AB}{AC}[/tex]

             = [tex]\frac{r}{26}[/tex]

r = 26[cos(43)°]

r = 19.02

r ≈`19.0

Ver imagen eudora
ACCESS MORE
EDU ACCESS