Answer Both questions pls!!!!!
1. Which speed is the fastest?

30 miles/ 1 hour

90 miles/ 2 hours

180 miles/ 3 hours

240 miles/ 6 hours

2. Which rate is the lowest price?

2.50 dollars/ 5 lbs

2.40 dollars/ 6 lbs

3.00 dollars/ 6 lbs

2.40 dollars/ 4 lbs





Respuesta :

1. 30 miles per hr
     90 miles for 2 hrs = 90/2 = 45 miles per hr
     180 miles for 3 hrs = 180/3 = 60 miles per hr
     240 miles for 6 hrs = 240/6 = 40 miles per hr
fastest is : 180 miles for 3 hrs

2. 2.50 for 5 lbs = 2.50/5 = 0.50 per lb
    2.40 for 6 lbs = 2.40/6 = 0.40 per lb
    3.00 for 6 lbs = 3.00/6 = 0.50 per lb
    2.40 for 4 lbs = 2.40/4 = 0.60 per lb
Lowest price is : 2.40 for 6 lbs
    
    
     
     
    
1. 30 miles per hr
     90 miles for 2 hrs = 90/2 = 45 miles per hr
     180 miles for 3 hrs = 180/3 = 60 miles per hr
     240 miles for 6 hrs = 240/6 = 40 miles per hr
fastest is : 180 miles for 3 hrs

2. 2.50 for 5 lbs = 2.50/5 = 0.50 per lb
    2.40 for 6 lbs = 2.40/6 = 0.40 per lb
    3.00 for 6 lbs = 3.00/6 = 0.50 per lb
    2.40 for 4 lbs = 2.40/4 = 0.60 per lb
Lowest price is : 2.40 for 6 lbs
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico