Respuesta :
1. 30 miles per hr
90 miles for 2 hrs = 90/2 = 45 miles per hr
180 miles for 3 hrs = 180/3 = 60 miles per hr
240 miles for 6 hrs = 240/6 = 40 miles per hr
fastest is : 180 miles for 3 hrs
2. 2.50 for 5 lbs = 2.50/5 = 0.50 per lb
2.40 for 6 lbs = 2.40/6 = 0.40 per lb
3.00 for 6 lbs = 3.00/6 = 0.50 per lb
2.40 for 4 lbs = 2.40/4 = 0.60 per lb
Lowest price is : 2.40 for 6 lbs
90 miles for 2 hrs = 90/2 = 45 miles per hr
180 miles for 3 hrs = 180/3 = 60 miles per hr
240 miles for 6 hrs = 240/6 = 40 miles per hr
fastest is : 180 miles for 3 hrs
2. 2.50 for 5 lbs = 2.50/5 = 0.50 per lb
2.40 for 6 lbs = 2.40/6 = 0.40 per lb
3.00 for 6 lbs = 3.00/6 = 0.50 per lb
2.40 for 4 lbs = 2.40/4 = 0.60 per lb
Lowest price is : 2.40 for 6 lbs
1. 30 miles per hr
90 miles for 2 hrs = 90/2 = 45 miles per hr
180 miles for 3 hrs = 180/3 = 60 miles per hr
240 miles for 6 hrs = 240/6 = 40 miles per hr
fastest is : 180 miles for 3 hrs
2. 2.50 for 5 lbs = 2.50/5 = 0.50 per lb
2.40 for 6 lbs = 2.40/6 = 0.40 per lb
3.00 for 6 lbs = 3.00/6 = 0.50 per lb
2.40 for 4 lbs = 2.40/4 = 0.60 per lb
Lowest price is : 2.40 for 6 lbs
90 miles for 2 hrs = 90/2 = 45 miles per hr
180 miles for 3 hrs = 180/3 = 60 miles per hr
240 miles for 6 hrs = 240/6 = 40 miles per hr
fastest is : 180 miles for 3 hrs
2. 2.50 for 5 lbs = 2.50/5 = 0.50 per lb
2.40 for 6 lbs = 2.40/6 = 0.40 per lb
3.00 for 6 lbs = 3.00/6 = 0.50 per lb
2.40 for 4 lbs = 2.40/4 = 0.60 per lb
Lowest price is : 2.40 for 6 lbs