Answer: 7.71%
Step-by-step explanation:
Number of students in a school last year = 700
Number of students in a school this year = 646
Reduction in the number of students = 700 - 646 = 54
The percentage reduction will be:
= Reduction in number / Last year students × 100
= (54 / 700) × 100
= 7.71%