A tank has a gauge pressure of 552 psi. The cover of an inspection port on the tank has a surface area of 18 square inches. What is the total force the cover is experiencing.

Respuesta :

Answer:

44197.55 N

Explanation:

From the question,

Pressure of the pressure guage (P) = Total force experienced by the cover (F)/Area of the cover (A)

P = F/A................ Equation 1

make F the subeject of the equation

F = P×A............... Equation 2

Given: P = 552 psi = (552×6894.76) = 3805907.52 N/m², A = 18 square inches = (18×0.00064516) = 0.01161288 m²

Substitute these values into equation 2

F = ( 3805907.52×0.01161288)

F = 44197.55 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS