calculate the molarity of 0.57 moles NaHCO3 in 61.2 mL of solution. Report your answer 4 places after the decimal don’t forget to round.

Answer:
The correct response is "9.313 M".
Explanation:
According to the question, the values are:
Moles of solute,
= 0.57 moles
Liters of solution,
= 61.2 mL
or,
= 0.0612 L
Now,
The molarity will be:
= [tex]\frac{Moles \ of \ solute}{Liters \ of \ solution}[/tex]
On putting the given the values in the above formula, we get
= [tex]\frac{0.57}{0.0612}[/tex]
= [tex]9.313 \ M[/tex]