Respuesta :
Answer:
- the power rating of the resistance heater is 24139.5 W
- the inner surface temperature of the pipe at the exit is 96.34°C
Explanation:
Given the data in the question;
Flow rate of water in the tube V" = 5L/min = 8.333 × 10⁻⁵ m³/s
The water is to be heated from 10°C to 80°C;
so Average or mean temperature [tex]T_{avg[/tex] will be;
[tex]T_{avg[/tex] = (T₁ + T₂) / 2 = (10 + 80) / 2 = 90/2 = 45°C
Now, from the Table " Properties of Water " at average temperature;
at [tex]T_{avg[/tex] = 45°C
density p = 990.1 kg/m³
specific heat [tex]C_p[/tex] = 4180 J/kg-k
thermal conductivity k = 0.637 W/m-°C
Now, we determine the mass flow;
m" = pV"
we substitute
m" = 990.1 × 8.333 × 10⁻⁵
m" = 0.08250 kg/s
we know that the power rating of the resistance heater is equal to the heat transfer rate to the water;
Q' = m"[tex]C_p[/tex]( T₂ - T₁ )
we substitute
Q' = (0.08250 × 4180 ) ( 80 - 10 )
Q' = 344.85 × 70
Q' = 24139.5 W
Hence, the power rating of the resistance heater is 24139.5 W
Next, we determine the average velocity of water in the tube;
[tex]V_{avg[/tex] = V" / [tex]A_c[/tex]
[tex]V_{avg[/tex] = V" / ( [tex]\frac{1}{4}[/tex]πD² )
given that; flows through a 2-cm-internal-diameter; D = 0.02 m
we substitute
[tex]V_{avg[/tex] = (8.333 × 10⁻⁵) / ( [tex]\frac{1}{4}[/tex]π × (0.02)² )
[tex]V_{avg[/tex] = (8.333 × 10⁻⁵) / ( 3.14159 × 10⁻⁴ )
[tex]V_{avg[/tex] = 0.265 m/s
Also, from table " saturated water property table "
At 45°C
viscosity μ = 0.596 × 10⁻³ kg/m-s
Prandtl number Pr = 3.91
Now, we determine the kinematic viscosity
v = μ / p
we substitute
v = ( 0.596 × 10⁻³ ) / 990.1
v = 6.01959 × 10⁻⁷ m²/s
so, Reynolds number in the flow region will be;
Re = ([tex]V_{avg[/tex] × D) / v
we substitute
Re = ( 0.265 × 0.02) / (6.01959 × 10⁻⁷)
Re = 8804.586
we can see that our Reynolds number ( 8804.586 ) more than 2300 and less than 10,000.
Hydraulic and thermal entry length are equal in this flow region,
such that;
[tex]L_h[/tex] = [tex]L_t[/tex]
⇒ 10 × D = 10 × 0.02 = 0.2 m
we can see that the entry length ( 0.2 m ) is smaller than the given length ( 13 m ) in the question; the flow is a turbulent flow.
So we the Nuddelt number
Nu = [tex]0.023Re^{0.8} Pr^{0.4[/tex]
Nu = 0.023 × [tex]8804.586^{0.8[/tex] × [tex]3.91^{0.4[/tex]
Nu = 56.8
Hence, the heat transfer coefficient h will be;
h = [tex]\frac{k}{D}[/tex] × Nu
we substitute
h = [tex]\frac{0.637}{0.02}[/tex] × 56.8
h = 31.85 × 56.8
h = 1809.1 W/m²-°C
Now, area of the heat transfer will be
A[tex]_s[/tex] = πDL
we substitute
A[tex]_s[/tex] = π × 0.02 × 13
A[tex]_s[/tex] = 0.8168 m²
Finally we determine the inner temperature of the pipe at exit. using the relation;
Q' = hA[tex]_s[/tex]( T₃ - T₂ )
we substitute
24139.5 = 1809.1 × 0.8168( T₃ - 10 )
24139.5 = 1477.67288( T₃ - 80 )
24139.5 = 1477.67288T₃ - 118213.8304
24139.5 + 118213.8304 = 1477.67288T₃
1477.67288T₃ = 142353.3304
T₃ = 142353.3304 / 1477.67288T
T₃ = 96.34°C
Therefore, the inner surface temperature of the pipe at the exit is 96.34°C