contestada

A 1200 kg car accelerates from rest to 10.0 m/s in a time of 4.50 seconds. Calculate the force that the car’s tires exerted on the road.
please help me i need the answer in 10 mins

Respuesta :

Answer:

the force that the car’s tires exerted on the road is 2,666.67 N.

Explanation:

Given;

mass of the car, m = 1,200 kg

initial velocity of the car, u = 0

final velocity of the car, v =  10.0 m/s

time of motion, t = 4.50 s

The force the car’s tires exerted on the road is calculated as follows;

[tex]F = ma= \frac{m(v-u)}{t} \\\\F = \frac{1200(10-0)}{4.5} \\\\F = 2,666.67 \ N[/tex]

Therefore, the force that the car’s tires exerted on the road is 2,666.67 N.

ACCESS MORE
EDU ACCESS