Answer:
Acceleration, a = 0.35 m/s²
Explanation:
Given the following data;
Initial velocity, u = 3.5 m/s²
Final velocity, v = 2.1 m/s²
Time, t = 4 secs
To find the acceleration, we would use the first equation of motion;
V = u - at (the sign is negative because Lucy is slowing down).
Substituting into the formula, we have;
2.1 = 3.5 - a(4)
2.1 = 3.5 - 4a
4a = 3.5 - 2.1
4a = 1.4
a = 1.4/4
a = 0.35 m/s²