moonshiners007 moonshiners007
  • 19-12-2014
  • Mathematics
contestada

How can you use a rate to compare the costs of two boxes of cereal that are different sizes?

Respuesta :

charlostheunicorn charlostheunicorn
  • 19-12-2014
If you are given a unit rate (ex: $0.59 per ounce) then you can multiple this by the weight of the cereal to find the cost of the entire box. Do this for both boxes, and then compare the costs.

Hope this helps. I'm not sure that I'm on the right path, but I can help you further if you provide more details.

Good luck!
Answer Link

Otras preguntas

what is y? 2(-3y-6)+4(5y-8)=92 I got 9.5 but when I checked it, I couldn't seem to get the right one.
If 3x - 8 = -2, find the value of x - 6.
The __________ defines the basic rights afforded to all American citizens. A.Constitution B.Bill of Rights C.Amendments D.Charter of Rights and Freedoms
whats (-8z-10)(-1.5) using the distributive property to divide?
.....................
If Michelle Rollerblade around a circular track with a radius of 80 meters, how far does she skate?
What persent of 500 is 5
if you use the numbers 3,427 to get 7 which numbers would you use? Please help!!
Candace is wanting to be sure that she is doing what she can to prevent the spread of disease. Which of the following should she be sure to do?
calculate the volume of a rectangular prism with a length of 5.6cm, a width of 2.1cm, and a height of 6.6cm