Respuesta :

Answer:

3.75 moles

Explanation:

The chemical equation is 2CH₃OH + 3O₂ -> 2CO₂ + 4H₂O

2 moles of CH₃OH are burned by 3 moles of O₂

For 2.5 moles of CH₃OH are burned by x moles of O₂

Let's solve for x :

2*x=2.5*3 => 2*x=7.5 => x=3.75 moles of O₂ are needed to burn 2.5 moles of CH₃OH

ACCESS MORE
EDU ACCESS