A ball is thrown upward and outward from the top edged of a 50 ft building it reaches its highest point 20 ft above and 10 ft out from the building. How far from the building is the ball when it hits the ground ?
28 feet. " How far from the building is the ball when it hits the ground?" ground is y = 0 -.2x^2 + 4x + 50 = 0 Use the quadratic formula to find x when y = 0. a=-.2; b=4; c=50 Positive solution x = 28.708 ft from the building, as seen on the graph