Respuesta :
Answer:
a. MIRR = 15.71%
b. MIRR = 13.54%
c. MIRR = 14.11%
Explanation:
Note: This question is not complete because the cash flows are not included. The complete question with the cash flows is therefore presented before answering the question as follows:
MIRR [LO6] Solo Corp. is evaluating a project with the following cash flows:
Year Cash Flow
0 (30,000)
1 12,200
2 14,900
3 16,800
4 13,900
5 (10,400)
Calculate the MIRR of the project using all three methods. MIRR [LO6] Suppose the company in the previous problem uses a discount rate of 11 percent and a reinvestment rate of 8 percent on all of its projects. Calculate the MIRR of the project using all three methods using these interest rates.
a. Calculate the MIRR of the project using the discounting approach method.
b. Calculate the MIRR of the project using the reinvestment approach method.
c. Calculate the MIRR of the project using the combination approach method. (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places,
The explanation of the answers is now given as follows:
Let:
D = discount rate = 11%
R = reinvestment rate = 8%
a. Calculate the MIRR of the project using the discounting approach method.
Note: See part a of the attached excel file for the calculations of the MIRRs using the discounting approach method.
In the part a of the attached file, this is calculated using the following formula and the excel function:
MIRR = MIRR(Cash flows from year 1 to 5,D,D) =MIRR(B3:B8,11%,11%) = 15.71%
b. Calculate the MIRR of the project using the reinvestment approach method.
Note: See part b of the attached excel file for the calculations of the MIRRs using the reinvestment approach method.
In the part b of the attached file, this is calculated using the following formula and the excel function:
MIRR = (Cash flows from year 1 to 5,D,D) =MIRR(B15:B20,8%,8%) = 13.54%
c. Calculate the MIRR of the project using the combination approach method.
Note: See part c of the attached excel file for the calculations of the MIRRs using the combination approach method.
In the part c of the attached file, this is calculated using the following formula and the excel function:
MIRR = (Cash flows from year 1 to 5,D,R) =MIRR(B27:B32,11%,8%) = 14.11%