investing $27,000 in an account paying 7.25% interest compounded quarterly.
What will Jamie's account balance be in 14 years?

Respuesta :

investing $27,000 in an account paying 7.25% interest compounded quarterly.

What will Jamie's account balance be in 14 years?

Answer:

$74,495.30

Jamie's account balance will be $73,828.74 after 14 years.

What is Compound Interest?

Compound interest is the addition of interest to the principal sum of a loan or deposit, or in other words, interest on principal plus interest.

Here, Principal = $27,000

         Rate of interest = 7.25% compounded quarterly

                                    = 0.0725/4 = 0.018125 per annum

         Time = 14 years or 56 quarters

Now, A = P(1+i)ⁿ

        A = 27000(1+0.018125)⁵⁶

        A = 27000 X 2.7343

        A = 73828.74

Thus, Jamie's account balance will be $73,828.74 after 14 years.

Learn more about Compound Interest from:

https://brainly.com/question/14295570

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico