Respuesta :

Answer: Molarity of the solution is 0.028 M.

Explanation:

Given : Moles of sucrose (solute) = 0.112 mol

Volume of solution = 4.0 L

Molarity is the number of moles of solute dissolved in a liter of solvent.

[tex]Molarity = \frac{no. of moles}{Volume (in L)}\\= \frac{0.112 mol}{4.0 L}\\= 0.028 M[/tex]

Thus, we can conclude that molarity of the solution is 0.028 M.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico