Devin wants to use his 12% employee discount to buy a video game that is priced at $57.80. A 8.75% sales tax is applied to the discounted price. What will be the total cost of the video game, including the sales tax?

Respuesta :

Answer:

43.73

Step-by-step explanation:

use a calculater

First you need to find the price of the video game after Devin’s employee discount. To do this you multiply the original price times the discount:

$57.80 * 0.12 = $6.94

Now subtract the discount from the original price:

$57.80 - $6.94 = $50.86

Now we need to multiply the discounted price and the sales gas rate to see how much taxes will be added to our purchase:

$50.86 * 0.0875 = $4.45

Finally we add our discounted price plus the sales tax to find the total cost of the video game after the employee discount:

$50.86 + $4.45 = $55.31
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico