A sample of Hydrogen gas has a volume of 25.5 liters at a pressure of 15.0 kPa. If the temperature is kept constant and the pressure is raised to 50.0 kPa, what is the new volume of the gas, in liters?

Respuesta :

Answer:

7.65 litres

Explanation:

The new volume can be found by using the formula for Boyle's law which is

[tex]P_1V_1 = P_2V_2[/tex]

Since we're finding the new volume

[tex]V_2 = \frac{P_1V_1}{P_2} \\[/tex]

15 kPa = 15,000 Pa

50 kPa = 50,000 Pa

We have

[tex]V_2 = \frac{15000 \times 25.5}{50000} = \frac{382500}{50000} \\ = 7.65[/tex]

We have the final answer as

7.65 litres

Hope this helps you

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico