The base of a ladder is 10 feet from the side of a building. The top of the ladder reaches a window that is 24 feet above the ground, What is the length of the ladder? A. 14 ft B. 22 ft C. 26 ft D. 34 ft​

Respuesta :

[tex]\mathfrak{\huge{\orange{\underline{\underline{AnSwEr:-}}}}}[/tex]

Actually Welcome to the concept of Pythagorus theorem,

here, the perpendicular height = 24 ft and the base = 10ft ,

hence then length of the ladder is the Hypotenuse.

so we get as,

[tex]l \: = \sqrt{ {24}^{2} + {10}^{2} } [/tex]

[tex]l \: = \sqrt{576 + 100} [/tex]

[tex]l \: = \sqrt{676} [/tex]

hence, l = 26 ft

so the length of the ladder is 26 feets.

Answer: 26

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico