A running track design is composed of two half circles connected by two straight-line segments. Garrett is jogging on the inner lane (with radius r) while Devin is jogging on the outer (with radius R). If r= 30 meters and R= 33 meters, how much longer does Devin have to run to complete one lap?​

Respuesta :

Answer:

18.86 m

Step-by-step explanation:

From the given question, both covers the same distance of the straight line segment.

For the inner lane,

length of arc of its semicircle = [tex]\pi[/tex]r

                                   = 30 x [tex]\frac{22}{7}[/tex]

                                   = 94.2857

So that,

the total length for the two halves of the inner lane = 2 x 94.2857

                                                                  = 188.5714 m

For the outer lane,

length of arc of its semicircle = [tex]\pi[/tex]r

                                                 = 33 x [tex]\frac{22}{7}[/tex]

                                                 = 103.7143

The total length for the two halves of the outer lane = 2 x 103.7143

                                                                  = 207.4286 m

The difference between the two = 207.4286 - 188.5714

                                                       = 18.8572 m

Therefore, Devin would run 18.86 m more to complete one lap.

ACCESS MORE
EDU ACCESS