1 point
Marlene sits in a roller coaster that is at the top of a 72 m hill. Marlene and
the rollercoaster have a combined mass of 120 kg. Calculate the energy.
829,785 J
311,080J
84,672 J
O 42,336 J

Respuesta :

Answer:

84672 J

Explanation:

From the question given above, the following data were obtained:

Height (h) = 72 m

Combined mass (m) = 120 Kg

Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²

Energy (E) =?

We can obtain the energy by using the following formula:

E = mgh

Where

E => is the energy.

g => is the acceleration due to gravity

m => is the mass.

h => is the height.

E = 120 × 9.8 × 72

E = 84672 J

Thus, the energy is 84672 J

ACCESS MORE
EDU ACCESS