Mort bought his house in 2004 for $279,000. it was recently appraised at $186,000. What is the approximate percent of decrease in value​

Respuesta :

Answer:

33.3%

Step-by-step explanation:

(279,000 - 186,000) / 279,000 = 0.33333333333

0.33333333333*100= 33.3333333333

Formula used:

[tex]V_{2} -V_{1}[/tex] / [tex]V_{2}[/tex] × 100

V2= 279,000

V1= 186,000

The approximate percentage of the decrease in value​ of the house is 33.33%.

Purchase price of the house = $279,000

Appraisal cost of the house = $186,000

What is a percentage?

The percentage is the value per hundred.

The percent of the decrease in value​ = (279000-186000)/279000 *100

The percent of the decrease in value​ =(93000/279000) *100

The percent of the decrease in value​ =33.33%

Hence, the approximate percentage of the decrease in value​ of the house is 33.33%.

To get more about percentages visit:

https://brainly.com/question/24304697

ACCESS MORE
EDU ACCESS