Find the Surface Area SA=2lw+2lh+2hw Length = 4 cm Height = 3 cm Width = 2cm

A. 24cm squared
B. 26cm squared
C. 52cm squared
D. 9cm squared

Respuesta :

msm555

Answer:

solution given:

the Surface Area SA=2lw+2lh+2hw

Length = 4 cm

Height = 3 cm

Width = 2cm

we have

the Surface Area SA=2lw+2lh+2hw=2×4×2+2×4×3+2×3×2=52cm²

its

C. 52cm squared

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico