yk21
contestada

How much energy (kJ) is required to change 0.18 mole of ice (s) at 0 C to water (l) at 0 C?

Respuesta :

Answer:25,06 kJ of energy must be added to a 75 g block of ice.

ΔHfusion(H₂O) = 6,01 kJ/mol.

T(H₂O) = 0°C.

m(H₂O) = 75 g.

n(H₂O) = m(H₂O) ÷ M(H₂O).

n(H₂O) = 75 g ÷ 18 g/mol.

n(H₂O) = 4,17 mol.

Q = ΔHfusion(H₂O) · n(H₂O)

Q = 6,01 kJ/mol · 4,17 mol

Q = 25,06 kJ.

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS