Respuesta :

Answer: 2.5

Step-by-step explanation: r= sqrt(V/pi*h)

sqrt(171/(8.7)(3.14)

msm555

Step-by-step explanation:

solution given.:

radius=[r] let

height[h]=8.7in

volume[V] of cylinder=171in³

π=3.14

we have

volume[V] of cylinder=πr²h

171=πr×8.7

r²=[tex] \frac{171}{3.14×8.7}[/tex]

r=[tex] \sqrt{6.26} [/tex]

r=2.5in

so radius is 2.5in

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico