contestada

HELP PLEASE
an unknown gas has a pressure of 121.6 kPa, a volume of 31 L and a Temperature of 256K. How many moles of gas
are there?

Respuesta :

Answer:

0.031moles

Explanation:

ok so it would help if I knew the marks but 1 mole = 1000L so if the volume was 31L then if you convert you will get that answer

The moles of gas at the given sample of gas is 1.7 moles.

What is ideal gas equation?

Ideal gas equation gives idea about the behavior of gas at different condition & represented as:

PV = nRT, where

  • P = pressure = 121.6 kPa = 1.2 atm
  • V = volume = 31 L
  • n = moles = ?
  • R = universal gas constant = 0.082 L.atm / K.mol
  • T = temperature = 256K

On putting all these values, we get moles as:

n = (1.2)(31) / (0.082)(256) = 37.2 / 20.9

n = 1.7 moles

Hence required moles of gas is 1.7 mole.

To know more about ideal gas equation, visit the below link:

https://brainly.com/question/555495

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS