Answer:
115 mL of a gas is at 45.8 kPa and 57.2°C. What is the volume of the gas at 99.3 kPa and 112.3°C?[5] 11. ... What is the pressure of 62.76 g of carbon dioxide (CO2) gas if it occupies a volume of 35,000 mL at standard temperature?
Explanation:
By using gas law , the volume will be 61.9 mL .
According to the gas law, the pressure of a gas generally directly proportional to its temperature at a fixed volume.
Gas law can be represented as:
[tex]P_{1} V_{1}/ T_{1} = P_{2} V_{2} / T_{2}[/tex]
Calculation of volume with the aid of gas law:
It is given that, [tex]P_{1}[/tex] = 45.8 kPa, [tex]P_{2}[/tex] = 99.3 kPa , [tex]T_{1}[/tex] = 57.2°C, [tex]T_{2}[/tex] = 112.3°C, [tex]V_{1}[/tex] = 115 mL .
Now, put the values of given data in gas laws equation.
(45.8kPa)(115mL)/(330K)= (99.3kPa)([tex]V_{2}[/tex])(385.3K)
[tex]V_{2}[/tex] = 61.9 mL
Therefore, the volume will be 61.9 mL .
To know more about gas law click here.
https://brainly.com/question/12669509.
#SPJ2