Respuesta :
Answer:
The amount of moles of NaOH is 0.0495
Explanation:
Molarity is a measure of concentration that is defined as the number of moles of solute that are dissolved in a given volume.
In symbolic form molarity is presented as:
[tex]Molarity=\frac{number of moles of solute}{volume}[/tex]
Molarity is expressed in units [tex]\frac{moles}{liter}[/tex].
In this case:
- Molarity= 0.33 M
- Number of moles of solute= ?
- Volume= 0.75 L
Replacing in the definition of molarity:
[tex]0.33 M=\frac{number of moles of solute}{0.75 L}[/tex]
number of moles of solute= 0.33 M* 0.75 L
number of moles of solute= 0.0495 moles
The amount of moles of NaOH is 0.0495
Answer:
0.248 moles of NaOH
Explanation:
Concept of Molarity is mol/L
[x] = 1 M
1 mol of x contained in 1 L of solution. We write molar concentrations between []
M = mol/L then M . L = mol
Our solution is NaOH
0.33 M . 0.75L = mol
This solution contains 0.248 moles of NaOH