4
NEVAEH Last Saved: 11:16 AM
A vase in the shape of a cylinder has a radius of 4.3 centimeters and a volume of 1330.2 cubic centimeters, as
shown in the diagram.
What is the height of the vase in centimeters? Round your answer to the nearest tenth.

Respuesta :

Answer:

h = 22.91 cm

Step-by-step explanation:

Given that,

The volume of a vase, A = 1330.2 cm³

Radius of the vase, r = 4.3 cm

We need to find the height of the vase. The formula for the volume of a cylinder is given by :

[tex]V=\pi r^2 h\\\\h=\dfrac{V}{\pi r^2}\\\\h=\dfrac{1330.2 }{3.14\times (4.3)^2}\\\\h=22.91\ cm[/tex]

or

h = 23 cm

So, the height of the vase is equal to 23 cm.

ACCESS MORE
EDU ACCESS