Answer:
λ = 2.94 m (in meters)
λ = 2.94 x 10⁹ nm (in nanometers)
λ = 2.94 x 10¹⁰ A (in angstrom)
Explanation:
The wavelength of the radio station can be given as follows:
[tex]\lambda = \frac{c}{f}\\[/tex]
where,
λ = wavelength = ?
f = frequency = 102 MHz = 1.02 x 10⁸ Hz
c = speed of light = 3 x 10⁸ m/s
Therefore,
[tex]\lambda = \frac{3\ x\ 10^8\ m/s}{1.02\ x\ 10^8\ Hz}[/tex]
λ = 2.94 m (in meters)
λ = (2.94 m)(10⁹nm / 1 m)
λ = 2.94 x 10⁹ nm (in nanometers)
λ = (2.94 m)(10¹⁰ A / 1 m)
λ = 2.94 x 10¹⁰ A (in angstrom)