Janice bought an antique clock originally priced at $967 but on sale for 5% off. After 1% sales tax, what was the total cost?

Respuesta :

Answer:

927.84

Step-by-step explanation:

The total cost of the antique clock that Janice bought is $927.82 approximately.

How to find the percentage from the total value?

Suppose the value of which a thing is expressed in percentage is "a'

Suppose the percent that considered thing is of "a" is b%

Then since percent shows per 100 (since cent means 100), thus we will first divide the whole part in 100 parts and then we multiply it with b so that we collect b items per 100 items(that is exactly what b per cent means).

Thus, that thing in number is

[tex]\dfrac{a}{100} \times b[/tex]

For this case, we have:

  • Original price of clock = $967
  • Sale discount  = 5% on original price
  • 1% sales tax on the discounted price

Total cost = (discounted price of clock)'s price + sales tax of discounted price.

Let d = discounted price of the clock

Then, we have:

[tex]d = $967 - \text{5\% discount on 967} \\\\d = 967 - \dfrac{967}{100} \times 5 = \$918.65[/tex]

1% sales tax on 'd' will be: [tex]\dfrac{d}{100} \times 1 = \$9.1865 \approx \$9.19[/tex]

Thus, we get:

Total cost of the clock ≈ 918.65 + 9.19 = 927.82 (in dollars)

Thus, the total cost of the antique clock that Janice bought is $927.82 approximately.

Learn more about percent here:

https://brainly.com/question/11549320

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico