A 3-kg rock falls for 5 sec. What is its speed after falling for 5 sec? Reminder - Acceleration due to gravity, on Earth = 9.8 m/s/s

Please answer asap

Respuesta :

Here too when an object is dropped, we know the initial velocity is zero when in free fall. So V =g*t this implies V= 9.8 *5=49m/s..... do you get it?
ACCESS MORE
EDU ACCESS