Answer:
a. The temporary book-tax differences associated with 5 percent ownership in Oscar stock which Jdog will report for the year is $0.
b. The temporary book-tax differences associated with 40 percent ownership in Oscar stock which Jdog will report for the year is $190,000.
Explanation:
a. JDog owns 5 percent of the Oscar Inc. stock. Oscar's income for the year was $500,000
The 5 percent ownership implies that JDog has to report $10,000 in book income, and also report $10,000 in gross income. Therefore, we have:
Temporary book difference = Amount to report in book income – Amount to report in gross income = $10,000 - $10,000 = $0
Therefore, the temporary book-tax differences associated with 5 percent ownership in Oscar stock which Jdog will report for the year is $0.
b. JDog owns 40 percent of the Oscar Inc. stock. Oscar's income for the year was $500,000.
The 40 percent ownership implies that:
Amount to report in book income = $40% * $500,000 = $200,000
Amount to report in gross income = $10,000
Temporary book difference = Amount to report in book income – Amount to report in gross income = $200,000 - $10,000 = $190,000
Therefore, the temporary book-tax differences associated with 40 percent ownership in Oscar stock which Jdog will report for the year is $190,000.