Answer:
[tex]p =-1.03[/tex]
Explanation:
From the question we are told that:
Focal length of lens [tex]f=-0.304 m[/tex]
Image distance [tex]q=0.237 m[/tex]
Height of image [tex]H_i=0.343[/tex]
Generally the lens equation is mathematically given by
[tex]\frac{1}{f} = \frac{1}{q} - \frac{1}{p}[/tex]
Where [tex]p[/tex] is Subject
[tex]p = \frac{(qf) }{(f - q)}[/tex]
[tex]p = \frac{(-0.237)(-0.304)) }{((-0.304) - (0.237))}[/tex]
[tex]p =-1.03[/tex]
Therefore the distance between the person and the car is
[tex]p =-1.03[/tex]