Respuesta :
Answer:
The 95% confidence interval for the true proportion of successful ear-molding procedures among all newborns needing ear-deformity correction is (0.932, 0.992).
Step-by-step explanation:
In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of [tex]\pi[/tex], and a confidence level of [tex]1-\alpha[/tex], we have the following confidence interval of proportions.
[tex]\pi \pm z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]
In which
z is the zscore that has a pvalue of [tex]1 - \frac{\alpha}{2}[/tex].
The study reports that 152 of 158 procedures were successful.
This means that [tex]n = 158, \pi = \frac{152}{158} = 0.962[/tex]
95% confidence level
So [tex]\alpha = 0.05[/tex], z is the value of Z that has a pvalue of [tex]1 - \frac{0.05}{2} = 0.975[/tex], so [tex]Z = 1.96[/tex].
The lower limit of this interval is:
[tex]\pi - z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}} = 0.962 - 1.96\sqrt{\frac{0.962*0.038}{150}} = 0.932[/tex]
The upper limit of this interval is:
[tex]\pi + z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}} = 0.962 + 1.96\sqrt{\frac{0.962*0.038}{150}} = 0.992[/tex]
The 95% confidence interval for the true proportion of successful ear-molding procedures among all newborns needing ear-deformity correction is (0.932, 0.992).
The 95% confidence interval of the true proportion of successful ear-molding procedures among all newborns needing ear-deformity correction is; CI = (0.9322, 0.9918)
We want to find confidence interval and the formula is;
CI = p^ ± z√(p^(1 - p^)/n)
We are told that the study reports that 152 of 158 procedures were successful. Thus;
n = 158
p^ = 152/158
p^ = 0.962
Now, we want to find the confidence interval at a 95% confidence level.
The critical z value for 95% confidence level is;
z = 1.96
Thus;
CI = 0.962 ± 1.96√(0.962(1 - 0.962)/158)
CI = 0.962 ± 0.0298
CI = (0.962 - 0.0298), (0.962 + 0.0298)
CI = (0.9322, 0.9918)
Read more at; https://brainly.com/question/17212516