itzhamda
contestada

saras car is advertised to get 43 miles per gallon. Sara calculated her gas mileage over the pass month to 39 miles per gallon was Sara's percent yield og gas mileage?​

Respuesta :

Answer:

Sara's percentage yield of gas mileage is approximately 90.7%

Explanation:

Percentage yield of an process is given by the ratio of the observed, experienced (calculated), or actual yield to the theoretical yield of the process and then multiplying the result by 100%

[tex]Percentage \ yield = \dfrac{Actual \ yield}{Theoretical \ yield} \times 100[/tex]

The theoretical yield of Sara's car is the mileage advertised for the car which the car has 'ideally' which is 43 miles per gallon

∴ The theoretical yield = 43 miles/gallon

The actual yield is the yield of the car Sara is able to calculate, based on how she uses the car which is 39 miles per gallon

∴ The actual yield = 39 miles/gallon

Sara's percentage yield of gas mileage for the car, % yield, therefore is given as follows;

% yield = (39 miles/gallon)/(43 miles/gallon) × 100 ≈ 90.7%

Sara's percentage yield of gas mileage, % yield ≈ 90.7%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS