Respuesta :
The statement that the object was dropped from a height h (at time t = 0) implies that the initial velocity was zero. The total time t for it to reach the ground is therefore given by one of the constant acceleration equations (s = u.t + 1/2.a.t² with u = 0)
(s = u.t + 1/2.a.t² with u = 0)
h = (1/2).g.t²
where g is the acceleration due to gravity. At time (t - 1) it has fallen three-quarters of the distance h. that is
3.h/4 = (1/2).g.(t - 1)²
Eliminating h from these equations produces
3.h = (3/2).g.t² = 2.g.(t - 1)²
so g also cancels out and we are left with
4.(t - 1)² - 3.t² = 0 = t² - 8.t + 4
which has solutions t = 4 ± 2√3 and hence two heights h = (1/2).g.(4 ± 2√3)²,
where t is in seconds and h in meters when g has units m/s².
Taking g = 9.8 m/s² gives numerical values for h of (1/2)*9.8*(28 + 16√3) =
273.0 m, and (1/2)*9.8*(28 - 16√3) = 1.41 m. 1.41 m.
(s = u.t + 1/2.a.t² with u = 0)
h = (1/2).g.t²
where g is the acceleration due to gravity. At time (t - 1) it has fallen three-quarters of the distance h. that is
3.h/4 = (1/2).g.(t - 1)²
Eliminating h from these equations produces
3.h = (3/2).g.t² = 2.g.(t - 1)²
so g also cancels out and we are left with
4.(t - 1)² - 3.t² = 0 = t² - 8.t + 4
which has solutions t = 4 ± 2√3 and hence two heights h = (1/2).g.(4 ± 2√3)²,
where t is in seconds and h in meters when g has units m/s².
Taking g = 9.8 m/s² gives numerical values for h of (1/2)*9.8*(28 + 16√3) =
273.0 m, and (1/2)*9.8*(28 - 16√3) = 1.41 m. 1.41 m.
Answer:
[tex]H = 273.4 m[/tex]
Explanation:
Let the falling object took "n" seconds to reach the ground and it travels H height
So we will have
[tex]H = \frac{1}{2}gn^2[/tex]
now we know that it covers one fourth of total height in last second
So we can say that it will cover 3H/4 distance in (n-1) seconds
so we will have
[tex]\frac{3H}{4} = \frac{1}{2}g(n-1)^2[/tex]
now from above two equations
[tex]\frac{4}{3} = (\frac{n}{n-1})^2[/tex]
[tex]1.155(n-1) = n[/tex]
[tex]n = 7.46 s[/tex]
Now we have
[tex]H = \frac{1}{2}(9.81)(7.46^2)[/tex]
[tex]H = 273.4 m[/tex]