Respuesta :
a.) First, you find the total sales. $2030 + $1540 + $1800 = $5370. Then, divide each with the total. The answer would be:
Lola: 203/537
Ahmed: 154/537
Tommy: 60/179
b.) Divide 100 by 3 for equal shares. Each person receives $33.3.
Lola: 203/537
Ahmed: 154/537
Tommy: 60/179
b.) Divide 100 by 3 for equal shares. Each person receives $33.3.
Answer: a) Fraction of the total sales did each salesperson sell:-
[tex]\text{Lola}=\frac{203}{537}[/tex]
[tex]\text{Ahmed}=\frac{154}{537}[/tex]
[tex]\text{Tommy}=\frac{180}{537}[/tex]
b) Each person receive=$33
Step-by-step explanation:
Given: The three salespeople for a local advertising firm are Lola, Ahmed, and Tommy.
Sales by Lola= $2030
Sales by Ahmed=$1540
Sales by Tommy=$1800
Thus, the total sales= $2030+$1540+$1800=$5370
Fraction of the total sales did each salesperson sell:-
[tex]\text{Lola}=\frac{\text{Sales by Lola}}{\text{total sales}}=\frac{2030}{5370}=\frac{203}{537}[/tex]
[tex]\text{Ahmed}=\frac{\text{Sales by Ahmed}}{\text{total sales}}=\frac{1540}{5370}=\frac{154}{537}[/tex]
[tex]\text{Tommy}=\frac{\text{Sales by Tommy}}{\text{total sales}}=\frac{1800}{5370}=\frac{180}{537}[/tex]
If $100 bonus was awarded to the three salespeople, then
Each person receive=[tex]\frac{\$100}{3}=33.33\approx\$33[/tex]