Respuesta :

molarity = no. of moles of solute / volume of solution in liters
2.5 = no. of moles of solute / 0.25
no. of moles of solute = 2.5 x 0.25 = 0.625 moles

Answer:  0.625 moles of solute are contained in a 250.0 ml solution with a concentration of 2.5 M

Explanation:

Molarity : It is defined as the number of moles of solute present per liter of the solution.

Formula used :

[tex]Molarity=\frac{n\times 1000}{V_s}[/tex]

where,

n= moles of solute  = ?

[tex]V_s[/tex] = volume of solution in ml = 250 ml

Now put all the given values in the formula of molarity, we get

[tex]2.5M=\frac{n\times 1000}{250ml}[/tex]

[tex]n=0.625moles[/tex]

Therefore, the moles of solute will be 0.625.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico