An analytical chemist is titrating 111.0 mL of a 0.3700 M solution of aniline (C6H5NH2) with a 0.3500 M solution of HNO3. The pK_b of aniline is 9.37. Calculate the pH of the base solution after the chemist has added 79.1 mL of the HNO_3 solution to it.

Respuesta :

Answer:

The answer is "4.31"

Explanation:

aniline millimoles [tex]= 111 \times 0.37 = 41.07[/tex]

added [tex]HNO_3[/tex]  millimoles [tex]= 79.1 \times 0.35 = 27.685[/tex]

[tex]\to 41.07 - 27.685 = 13.385[/tex] millimoles aniline left

[tex]\to 27.685[/tex] millimoles salt formed

total volume[tex]= 111 + 79.1 = 190.1\ mL\\\\[/tex]

[tex]\to [aniline] = \frac{13.385}{190.1} = 0.07 \ M\\\\\to [salt] =\frac{ 27.685}{ 190.1} = 0.146\ M\\\\\to pOH = pKb + \frac{\log [salt]}{ [base]}\\\\\to pOH = 9.37 + \frac{\log [0.146]}{[0.07]}\\\\\to pOH = 9.69\\\\\to pH = 14 - 9.69\\\\\to pH = 4.31\\[/tex]

ACCESS MORE

Otras preguntas