Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

Yes, We can find the cost of one admission to the water park,

We can form two linear equation with two variables and by solving the equation we can determine the cost of one admission.

Cost of 15 people's admission and 8 rental tube  is $ 263.25

15x  + 8y = 263.25  -------------(I)

Cost of 20 people's admission and 13 rental tubes is $ 358

20x + 13y = 358  ------------(II)

(I) * 13        195x + 104y = 3422.25

(II)*(-8)     -160x - 104y  = - 2864   {Now add and so y will be eliminated}

                35x               = 558.25

                                  x = 558.25/35

x = 15.95

Cost of one admission = $ 15.95

ACCESS MORE