katie wants to buy a watermelon from the store if the watermelon costs $1.20 per kilogram and the watermelon weighs 6 kilograms how much money will katie spend on the watermelon?

Respuesta :

Answer:

p=0.60w

Step-by-step explanation:

Let

p ----> the price of a watermelon in dollars

w ---> the weight of a watermelon in pounds

In this problem we have a proportional relationship

Remember that

A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form  or  

In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin

In this problem

p=kw

The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate

Find out the unit rate

Divide the total cost by the total weight

k=4.38/7.3=0.60per lb

substitute in the equation

p=0.60w

Step-by-step explanation:

brainliest?

ACCESS MORE